Artykuły ścierne – materiały używane do cięcia betonu, szlifowania stali, powierzchni metalowych i drewna

Terminu „artykuły ścierne” używa się do opisania szerokiej gamy produktów, których działanie opiera się na technologii ściernej. Materiały ścierne to materiały naturalne lub syntetyczne, które są powszechnie używane w trakcie rozmaitych prac budowlanych, remontowych czy wykończeniowych. Są one również stosowane do czyszczenia w celu uzyskania gładkiej powierzchni. Artykuły ścierne można wykorzystywać z pomocą elektronarzędzi (np. szlifierek stołowych czy kątowych).

Materiały ścierne – czym są i w jakiej formie występują?

Artykuły ścierne to produkty używane do szlifowania, polerowania, ścierania, cięcia lub czyszczenia. Są one wykonane z ziarna ściernego i materiału wiążącego lub „matrycy”. Ziarno ścierne to naturalnie występujący minerał, taki jak diament, korund (tlenek glinu) lub minerał syntetyczny (jak np. węglik krzemu). Materiał wiążący utrzymuje ziarno ścierne razem, w postaci arkuszy lub tarcz. Artykuły ścierne obejmują tarcze ścierne ze spoiwem (np. tarcze szlifierskie), pasy i tarcze ścierne nasypowe (np. papier ścierny), krążki ścierne z włókniny (np. krążki do szorowania) oraz materiały ścierne sypkie (np. proszki).

Materiały ścierne – rodzaje i zastosowania

Materiały ścierne, w tym: papier ścierny, tarcze szlifierskie i masy polerskie, mają różne zastosowania. Do celów ściernych używamy m.in. takich artykułów ściernych jak:

  • krążki fibrowe – są to krążki ścierne z twardą, mocno przylegającą warstwą ścierną. Wielkość ziarna jest różna i wynosi od P40 do P800. W zależności od wielkości ziarna, krążki fibrowe mogą być używane do szlifowania zgrubnego lub wykańczającego. Nadają się do różnych materiałów, takich jak stal, metale nieżelazne, stal nierdzewna i kamień;
  • pasy ścierne bezkońcowe – są to pasy z cienką warstwą ścierną, wykonane z tkaniny o otwartych oczkach, która jest elastyczna i porusza się wzdłuż szerokości pasa za pomocą rolki. Nadają się zarówno do obróbki zgrubnej, jak i wykańczającej;
  • papier ścierny i płótno ścierne – są to arkusze, rolki papieru lub tkaniny z ziarnem ściernym naniesionym na jedną z powierzchni. Po złożeniu w arkusz stają się one bardzo elastyczne i mogą być stosowane do wszystkich rodzajów powierzchni i kształtów;
  • materiały ścierne włókninowe – są to arkusze czerwonej włókniny z ziarnem naniesionym na jedną powierzchnię. Materiały te mogą być stosowane na sucho lub na mokro, ale usuwają mniej materiału niż papier i ścierki.

Papier ścierny – kilka słów o jednym z najpopularniejszych materiałów ściernych

Papier ścierny to papier z materiałem ściernym, przyklejonym do jego powierzchni. Występuje w różnych ziarnistościach – im mniejsza liczba, tym grubsza ziarnistość. Papier o ziarnistości większej niż 240 nazywany jest „arkuszem ściernym”. Papier ścierny jest używany do wygładzania materiałów, takich jak drewno, metal, tworzywa sztuczne i płyty gipsowo-kartonowe. Bardzo często używa się go właśnie do szlifowania drewna – materiał ten jest szeroko stosowany w przemyśle drzewnym.

Ściernice – czym są te artykuły ścierne i do czego się ich używa?

Ściernice to narzędzia ścierne używane do szlifowania, czyli usuwania materiału z obrabianego przedmiotu. W produkcji ściernice są używane do szlifowania dużych elementów do mniejszych rozmiarów, w celu usunięcia materiału i bardziej efektywnego zakończenia pracy. Ściernice występują w wielu różnych typach i rozmiarach, ale większość z nich składa się z okrągłego kawałka materiału ściernego, który obraca się wokół swojego środka. Wyróżnić można m.in. ściernice ceramiczne, ściernice talerzowe i ściernice listkowe.

Filc polerski – materiał ścierny do szlifowania i wygładzania powierzchni

Filc polerski to miękki i elastyczny materiał, przeznaczony do wygładzania powierzchni przedmiotów. Jest on dostępny w szerokiej gamie kolorów i kształtów, dzięki czemu można go dostosować do różnych wymagań. Filce polerskie są powszechnie stosowane przez jubilerów, modelarzy, zegarmistrzów, monetarystów i przedstawicieli innych zawodów, w których wymagana jest idealnie gładka powierzchnia ich produktów. Są one dostępne w różnych gęstościach (twardościach) i kolorach, które można dobrać w zależności od wymaganego wykończenia.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią budowlaną https://batel.pl

(Przeczytano 73 razy, 1 wyświetleń dzisiaj)

O autorze

Scroll to Top