Co warto wiedzieć o ISO 9001?

Norma ISO 9001 to najpopularniejszy system certyfikowany wdrażany w różnego rodzaju organizacjach. System Zarządzania Jakością świetnie sprawdza się zarówno w dużych międzynarodowych korporacjach, jak i małych firmach rodzinnych. Warto wiedzieć, że ISO 9001 można także wprowadzić w organizacjach pożytku publicznego oraz instytucjach państwowych. System Zarządzania Jakością zgodny z wytycznymi ISO 9001 można wdrożyć w dowolnej branży.

Dlaczego warto posiadać certyfikację ISO 9001?

Norma ISO 9001 to międzynarodowy standard dotyczący jakości, który cieszy się dużą rozpoznawalnością i zaufaniem. Często jest on niemalże wymagany przez partnerów biznesowych. Korzyścią z wdrożenia tego systemu jest podniesienie efektywności działań organizacji. Dzięki wprowadzeniu zasad normy można uzyskać także duże benefity finansowe, ponieważ przychody przedsiębiorstwa rosną przy jednoczesnym obniżeniu kosztów operacyjnych.

Ponadto wzrasta zaufanie do marki oraz jej prestiż na arenie międzynarodowej. Aby zmaksymalizować korzyści wynikające z wprowadzenia normy ISO 9001 warto ciągle pogłębiać wiedzę na temat samego systemu oraz możliwości jego doskonalenia. Dobrym pomysłem jest branie udziału osób odpowiedzialnych za jakość w firmie w szkoleniach ISO organizowanych przez jednostki certyfikujące.

Aktualizacja normy ISO 9001

W 2015 roku norma ISO 9001, a także niektóre inne systemy zostały zaktualizowane. Po wprowadzeniu zmian w wymaganiach System Zarządzania Jakością jest obecnie jeszcze lepiej dostosowany do obecnych warunków rynkowych. Bardzo ważną kwestią było lepsze dopasowanie zapisów do rozwijających się sektorów zajmujących się świadczeniem usług.

Poza tym nowa norma zwraca większą uwagę na zarządzanie ryzykiem, które może stanowić zarówno zagrożenie, jak i szansę. Więcej informacji na temat zaktualizowanych wymagań można poznać biorąc udział w szkoleniu ISO organizowanym przez jednostkę certyfikującą.

 

[contentblock id=9 img=gcb.png]

(Przeczytano 385 razy, 1 wyświetleń dzisiaj)

O autorze

Scroll to Top