Gont bitumiczny – pokrycie dachowe dostępne w różnych kształtach i różnych kolorach. Jak wygląda praca z gontem? Jakie są zalety tych produktów, czy warto wybrać dachówkę bitumiczną na wykonanie dachu?

Wybierając produkty do wykorzystania przy pokrywaniu dachu bierzemy pod uwagę wiele składowych. Niską cenę, ich trwałość, zdolność do pozostania nienaruszonymi w wysokich i niskich temperaturach, co w naszym klimacie ma niemałe znaczenie.

Materiał, który wybieramy ma sprawić, aby wilgoć nie przedostawała się do domu, ale też to, aby w dni gorące nie wpuszczał upału. Powierzchnia dachu jest narażona na wiele zmiennych czynników atmosferycznych, takich jak: deszcz, śnieg, grad, wiatr, czy ostre słońce.

Dlatego tak ważne jest, aby produkty wybierane na pokrycie dachowe były odporne na te wszystkie elementy.

Bardzo dobrym wyborem, który łączy trwałość i atrakcyjną cenę jest gont bitumiczny. To materiał, który staje się coraz bardziej popularny, a to właśnie dzięki jego właściwościom. Dodatkowym atutem tych produktów jest łatwość montażu, a także szeroki wybór z gamy wzorów i kolorów.

Czym jest gont bitumiczny i jaki jest jego skład?

Gonty asfaltowe są produkowane na bazie włókna szklanego lub materiałów organicznych. Wybór rodzaju zależy od producenta i klimatu obszaru, na którym będą układane. Gonty asfaltowe dostępne są w szerokiej gamie kolorów i wzorów.

Gonty bitumiczne składają się z kilku warstw: pierwsza warstwa, czyli podkład, służy do tego, by woda, która przedostanie się przez pozostałe warstwy, nie przedostała się na połać dachu. Druga warstwa to mata z włókna szklanego z wtopionymi w nią granulkami mineralnymi. Trzecia warstwa to zwykle bitum (asfalt), który działa jako środek hydroizolacyjny, a jednocześnie sprawia, że gont jest elastyczny i mniej podatny na pękanie lub łamanie. Gonty mają zakładki, które zachodzą na siebie podczas montażu, i można je przycinać tak, aby pasowały do występów na dachu.

Gont bitumiczny i jego właściwości. Zalety wykorzystania gontu bitumicznego

Gont bitumiczny to jeden z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów pokryć dachowych. Kosztuje mniej niż drewno, metal i dachówki, ale oferuje dużą różnorodność kolorów i stylów. Gonty bitumiczne są trwałe i przy odpowiedniej konserwacji mogą wytrzymać 30 lat lub więcej.

Niegdyś gont bitumiczny z trzema zakładkami był najczęściej instalowany na domach. Gonty te mają jednolity kształt i rozmiar. Wypustki są równo przycięte na całej powierzchni gontu i po ułożeniu na dachu sprawiają wrażenie płaskich.

Obecnie producenci produkują architektoniczne lub wymiarowe gonty bitumiczne. Gonty te mają wygląd podobny do dachów z gontów drewnianych lub dachów łupkowych, ale koszt ich produkcji stanowi ułamek ceny. Wymiarowe gonty bitumiczne są grubsze niż gonty bitumiczne z trzema zakładkami i zapewniają większą trwałość i długowieczność.

Dach asfaltowy lub gontowy jest najlepszym wyborem dla wielu właścicieli domów, ponieważ jest łatwiejszy w montażu niż inne pokrycia dachowe, a ponadto jest stosunkowo niedrogi w porównaniu z innymi rodzajami dachów dostępnymi obecnie na rynku.

Dachy asfaltowe są wykonane z maty z włókna szklanego, która jest pokryta asfaltem zmieszanym z granulatem mineralnym, a następnie nałożona na podkład. Typowy dach asfaltowy może przetrwać 20 lat, a nawet do 30 lat, jeśli się o niego dobrze dba.

Gonty bitumiczne i ich montaż. Instalacja gontu bitumicznego

Aby uzyskać długotrwałe i wysokiej jakości wykończenie, montaż gontów bitumicznych wymaga wykonania kilku czynności. Ważną kwestią przed rozpoczęciem układania gontów bitumicznych jest sprawdzenie podkładu i gwoździ.

Dachy o małym nachyleniu mogą wymagać więcej pracy przy usuwaniu starych gontów niż te o większym nachyleniu. Nie ma konieczności usuwania starych dachów w celu ułożenia nowych. Ważne jest, aby zostawić wystarczająco dużo miejsca na produkt, tak aby krawędzie mogły być zamontowane równo z powierzchnią podłoża.

W miejscach, w których konieczne jest gromadzenie wilgoci, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez wodę, należy stosować specjalne folie i membrany.

W większości przypadków lepiej jest układać gonty bitumiczne na dachach pochyłych. Tego typu dachy są zaprojektowane tak, aby szybko i naturalnie zrzucać wodę i śnieg, co sprawia, że są idealne dla tego typu pokrycia dachowego.

Artykuł powstał przy współpracy z centrum pokryć bitumicznych https://columen.pl/

(Przeczytano 26 razy, 1 wyświetleń dzisiaj)

O autorze

Scroll to Top