Jak wybrać dobry dyktafon?

Dyktafony to użyteczne urządzenia, które przydają się nie tylko dziennikarzom. Jeżeli chcemy kupić jedno z nich, warto jest najpierw określić precyzyjnie swoje potrzeby oraz ustalić, jaka półka cenowa będzie w stanie je spełnić. O czym powinniśmy pamiętać przy zakupie dyktafonu? Na czym polega różnica pomiędzy różnymi wariantami mikrofonu? Na jakie parametry zwrócić uwagę i kiedy w ogóle warto zakupić dyktafon?

1. Kto powinien zaopatrzyć się w dyktafon?

2. Jak wybrać dobry dyktafon?

3. O czym pamiętać przy zakupie?

Kto powinien zaopatrzyć się w dyktafon?

Chociaż zwykle kojarzą nam się z aferami politycznymi lub filmami z dreszczykiem, dyktafony to bardzo przydatne i powszechnie wykorzystywane narzędzia. Świetnie sprawdzą się nie tylko u reporterów czy dziennikarzy, którzy podczas rozmowy ze swoimi gośćmi wolą skupiać się na samym kontekście zamiast na zapisywaniu i notowaniu szczegółów.

Z powodzeniem wykorzystają je także wszelkiego rodzaju terapeuci, lekarze, a także osoby, którym łatwiej jest się uczyć słuchając swoistego podcastu, niż czytać notatki. Dyktafon to również podstawa dla osób zajmujących się szeroko pojętą realizacją dźwięku.

Jak wybrać dobry dyktafon?

Zanim pójdziemy do sklepu warto się zastanowić, jakiego urządzenia nam potrzeba. Dobrze jest zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj mikrofonu. Dyktafon z mikrofonem kierunkowym będzie świetnie zbierał dźwięk gdy nakierujemy go w jego stronę.

Z kolei dyktafon wielokierunkowy lepiej nada się do nagrania rozproszonego dźwięku, choć jednocześnie zbierzemy również więcej szumów. Warto również zwrócić uwagę na to, jak dużo materiału możemy nagrać – szczególnie gdy planujemy wykorzystywać urządzenie do dłuższych sesji.

O czym pamiętać przy zakupie?

Jeżeli chcemy dyktafon, który dobrze spełni swoją rolę, to niestety musimy przygotować na niego trochę funduszy. Granicą, od której warto wyjść jest około 200 zł – w takiej cenie jesteśmy już w stanie dostać sprzęt porządny, który dobrze sprawdzi się w swojej roli.

Oczywiście, im wyższa półka tym więcej możemy oczekiwać od jakości samego nagrania, jak i pojemności karty pamięci dyktafonu. Gdy już upatrzymy sobie konkretny model warto także przeprowadzić test redukcji szumu, aby mieć pewność że urządzenie dobrze sobie poradzi w warunkach, w jakich zamierzamy je wykorzystać.

Dyktafony to wbrew pozorom urządzenia o wielu zastosowaniach. Jeżeli wybierzemy urządzenie ze średniej lub wyższej półki, na pewno spełni ono nasze oczekiwania i dobrze poradzi sobie z wyznaczonym zadaniem.

 

(Przeczytano 70 razy, 1 wyświetleń dzisiaj)

O autorze

Scroll to Top