Jak wygląda procedura wyrobienia paszportu?

Niespodziewany zagraniczny wyjazd bardzo często wymusza na nas zainteresowanie się tematem paszportu. Ten z pozoru niewielki dokument ma ogromne znaczenie i jest wymagany aby przekroczyć granicę wielu państw w różnych rejonach świata.

Jak wygląda cała procedura uzyskania dokumentu paszportowego, ile to kosztuje i jakie dokumenty trzeba przygotować? Wszystkie problemy postaramy się wyjaśnić w dzisiejszym poradniku.

Od czego zacząć?

W gruncie rzeczy ubieganie się o paszport nie jest czynnością mocno skomplikowaną. Jedynym minusem dla wielu osób może być jednak fakt, że nie zrobimy tego wyłącznie za pomocą Internetu – w tym skrzynki ePUAP.

Aby uzyskać paszport musimy udać do dowolnego punktu lub biura paszportowego na terenie całego kraju. Podkreślamy, że może być to dowolny punkt – niekoniecznie zlokalizowany najbliżej naszego miejsca zamieszkania lub zameldowania. Na miejscu pobieramy odpowiedni wniosek paszportowy, wypełniamy go i składamy wraz z załącznikami.

Wymagane dokumenty

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, procedura uzyskania paszportu nie jest skomplikowana. Musimy jednak posiadać przy sobie kilka ważnych dokumentów. Będzie to dowód osobisty, zdjęcie paszportowe, rzeczony wniosek oraz dowód uiszczenia opłaty paszportowej.

Wracaj słowem do omawianego wniosku to niestety nie znajdziemy prawomocnego wniosku w Internecie. Z uwagi na jego unikalną budowę, dokument ten możliwy jest do pobrania wyłącznie w biurze paszportowym. Nie musimy jednak obawiać się o skomplikowaną formę wniosku i bez trudu wypełnimy go na miejscu.

Koszty, zniżki i ulgi

Czy wyrobienie paszportu jest drogie? Na szczęście nie mówimy tutaj o astronomicznych kwotach, ponieważ wysokość opłaty paszportowej wynosi 140 zł. Jest to opłata tzw. bazowa, od której liczone są stosowne zniżki oraz ulgi.

Na mniejszy koszt wyrobienia paszportu mogą liczyć m.in. małe dzieci – w tym uczniowie, studenci, osoby niepełnosprawne, renciści oraz emeryci. Mniej zapłacą także osoby będące pod stałą opieką MOPSu oraz podopieczni DPS-ów. Za paszport nie trzeba płacić jeżeli wcześniejszy dokument z przyczyn technicznych utracił swoją ważność. Z opłaty zwolnieni są także seniorzy powyżej 70. roku życia.

Okres oczekiwania

Niestety na paszport przyjdzie nam nieco poczekać. Urzędowo termin ten wynosi do 30 dni i w wyjątkowych sytuacja może nawet się wydłużyć. To spory problem, jeżeli planujemy wyjazd za granicę w przeciągu najbliższych tygodni lub co gorsza dni.

Wtedy jednak mamy inną możliwość, a mianowicie wyrobienie paszportu tymczasowego, które wydanie trwa teoretycznie krócej, ponieważ “najszybciej jak to możliwe”. Niestety minusem tego rozwiązania jest krótsza ważność dokumentu paszportowego, która wynosi 12 miesięcy od chwili jego wydania.

(Przeczytano 135 razy, 1 wyświetleń dzisiaj)

O autorze

Scroll to Top