Myśl o tym, że rolą lidera jest dołączanie ludzi do wizji lub promowanie wśród innych idei, napawała mnie dyskomfortem.
Nie miałem osobowości przywódczej, nie nawiązywałem łatwo kontaktów międzyludzkich, dlatego granie tej roli powodowało u mnie duży stres.
Konfrontacja z innymi ludźmi nie była moim naturalnym środowiskiem działania i główną tendencją zachowań. Jednak można wiele rzeczy wytrenować, oraz przeprogramować.
Teraz kocham spotkania, szkolenia, treningi czy prezentacje, bo wiem, jaką wartość przedstawiam, oraz z jaką misją działam.
Strach i lęk przed odrzuceniem zniknął, osobowość trenera kiedy badałem ją naukowym testem, wykazuje silną dominację i wysoką energię.
W domu jestem spokojny i ugodowy, w roli lidera zmienia mi się cała fizjologia, wchodzę w silną osobowość, pełną charyzmy, energii i pasji. Zatem budowanie zespołów przychodzi mi bardzo łatwo, oraz naturalnie, bez wysiłku.
Warunek – muszę wierzyć w to co robię, musi to być oparte na moich wartościach, oraz koniecznie musi mieć jakiś szczytny cel, i głęboki sens.
,
Także lider nie idzie przez życie sam.
Nie może iść. Jego rolą jest konfrontować się z ludźmi i dołączać tych, którzy są gotowi wyruszyć w podróż życia, dołączając do Ciebie i Twojej wizji.
Budowanie zespołów to jedna z najtrudniejszych prac na świecie, gdyż każdy człowiek to inna osobowość, inna historia. Nie ma instrukcji obsługi do ludzi, dlatego lider musi naprawdę być tak mistrzem cierpliwości, elastyczności jak i mieć silną postawę, broniącą zasad i wartości.
Jest strażnikiem idei i propagatorem wizji. Działa w oparciu o głęboką misję, a cele realizuje w oparciu o dokładny plan działania.
Jeśli służba liderska jest oparta na budowaniu zespołów, to warto zapamiętać, że ludzie dołączają w głównej mierze do Ciebie, a nie do projektu czy idei.
To Ty będziesz dla ludzi tym projektem, będą oceniać wizję i sens tego co reprezentujesz poprzez pryzmat Ciebie, dlatego jeśli nie wiesz “po co” i “dlaczego”, to znaczy że nie dojrzałeś do roli lidera. Musisz wrócić do fundamentów.
Budowanie zespołów zaczyna się od Ciebie. Ty jesteś najważniejszy. Twój zespół zaczyna się od Ciebie.
Jeśli mówisz po skończonym spotkaniu czy prelekcji – dołączasz do mnie? – to oznacza, że sam musisz być na 100% w projekcie, który reprezentujesz.
.
Ważne do zapamiętania:
Ludzie dołączają głównie do człowieka, a dopiero później do wizji i idei.
.
Jak lider zaczyna budować swoją strefę wpływów?
Od zrobienia kryteriów, które oznaczać będą idealnych kandydatów do współpracy.
Lidera nie stać na marnotrawienie czasu i finansów na spotkania z ludźmi nie pasującymi do wizji czy idei. Lider musi wiedzieć, z kim chce pracować, współtworzyć wizję aby zrealizować zakładany plan i cele.
Ile pieniędzy kosztowało mnie jeżdżenie do niedojrzałych i niegotowych osób to tylko ja wiem. Ile paliwa i czasu zmarnowałem jeżdżąc do “martwych koni”.
Tak nie wolno robić.
.
Zapamiętaj, bo to jest kluczowa porada:
To ktoś ma Cię przekonać, że warto z nim współpracować, że warto mu poświęcać czas. Tobie nigdy nie wolno się prosić ani pokazywać uległości wobec ludzi, którzy mają dołączyć do Twojego projektu.
/
Lider ma znać wartość siebie oraz tego co reprezentuje. Ma być z tego dumny i silnie przekonany do swoich poglądów. Musi umieć ich bronić oraz mieć świadomość, z czym idzie do innych i jak ten projekt może im w życiu pomóc.
Tak się buduje zespoły, jak ktoś to robi inaczej, nie jest liderem.
Warto abyś miał świadomość, że tam gdzie dwie czy trzy osoby łączą się we wspólnym celu, wszystkie bariery mogą zostać pokonane.
Po co budować zespoły? Po pierwsze, aby rozpędzić energię innych ludzi, obwieszczaj o Twojej idei. Często też warto skorzystać z pieniędzy innych ludzi. Czas i pieniądze innych ludzi to potężna dźwignia, dzięki której Twoja idea rozprzestrzenia się jeszcze szybciej.
Sam niczego nie zrobisz – pamiętaj o tym. Lider zawsze angażuje innych ludzi i zaprasza ich do tworzenia wizji która ich łączy.
Nie walcz z tymi założeniami i pogódź się z tym, przygotuj psychicznie i kompetencyjnie do tego, abyś był gotowy robić tysiące spotkań, prezentacji czy prelekcji. Taka właśnie jest rola lidera.
[contentblock id=9]