Nowoczesne ogrzewanie – promienniki podczerwieni

Technologia od lat ułatwia nam życie. Jedną z takich jest wykorzystywane w wielu dziedzinach życia promieniowanie podczerwone. Jako pierwsze swoje zastosowanie znalazło w wojsku, promieniowanie służyło tam w celach nawigacyjnych.

W dzisiejszych czasach spotykamy się z podczerwienią znacznie częściej. Zyskała ona ogromną popularność i nie ma tu powodu do zdziwienia. Zastosowanie promieniowania niesie za sobą ogrom zalet.

Promieniowanie podczerwone głównie wykorzystywane jest jako forma alternatywnego ogrzewania. Służy do ogrzewania pomieszczeń, począwszy od małych biur po wielkie hale produkcyjne, kościoły, łazienki, tarasy czy balkony.

Oprócz ogrzewania, promieniowanie znajduje zastosowanie w obróbce żywności czy suszeniu materiałów. Promieniowanie cieszy się również sporym zainteresowaniem w medycynie. Często słyszymy, że promieniowanie podczerwone jest szkodliwe dla zdrowia.

Okazuje się jednak, że promieniowanie ma działanie prozdrowotne i zdecydowanie przełamuje to mit o jego szkodliwości. Promienie IR poprawiają krążenie krwi i usprawniają procesy rehabilitacyjne w przypadku zapalenia stawów czy różnych urazów.

Promienniki podczerwieni – sposób na chłodne dni

Promieniowanie podczerwone sprawdza się głównie tam, gdzie żaden inny rodzaj ogrzewania nie podoła. Mowa tu o tarasach. Kto z nas nie lubi spędzać czasu wolnego na tarasie. Grill z przyjaciółmi, poranna kawa czy rodzinny obiad, to tylko kilka przykładów, z których musimy rezygnować, gdy na dworze zaczyna się robić chłodniej.

A co, jeśli istnieje możliwość przedłużenia sezonu ogrodowego? Tradycyjne ogrzewanie działa na zasadzie ocieplania powietrza, które sprawia, że i my zaczynamy odczuwać wyższą temperaturę, jednak to zajmuje trochę czasu, a dodatkowo jest to rozwiązanie mało efektywne.

Taki zabieg ciężko wykorzystać na otwartej przestrzeni. Z pomocą przychodzą nam promienniki podczerwieni. Działają one na nieco innej zasadzie niż ogrzewanie tradycyjne. Promienniki ogrzewają bezpośrednio nas, dzięki czemu ciepło odczuwalne jest niemal natychmiast od momentu włączenia urządzenia, bez względu na pogodę panującą na zewnątrz.

Warto podkreślić również, że promienniki ciepła są mniej szkodliwe dla środowiska niż tradycyjne metody ogrzewania. Promienniki elektryczne nie emitują szkodliwych spalin. Działają na prąd, więc nie musimy tracić czasu na podkładanie do ognia czy rozpalanie.

Promienniki podczerwieni są całkowicie bezpieczne, możemy stosować je w pobliżu osób starszych czy dzieci. Elektryczne promienniki to nieporównywalny komfort cieplny i rozwiązanie na długie lata.

Jaki promiennik podczerwieni wybrać?

Rynek oferuje nam bogaty wybór promienników. Pierwszym przykładem są promienniki wolnostojące. Zaletą takich promienników jest to, że możemy je ulokować w dowolnym miejscu na naszym tarasie. Jednak jest to idealna opcja dla posiadaczy większych tarasów.

Musimy liczyć się z tym, że promienniki wolnostojące zajmują sporo miejsca. Dla osób, które dysponują mniejszą przestrzenią lub jest im szkoda zabranego miejsca, dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie promienników naściennych lub wiszących.

Montujemy je za pomocą specjalnego uchwytu na ścianie czy suficie. Niezależnie od wielkości powierzchni, każdy jest w stanie znaleźć idealne rozwiązanie, dzięki któremu będzie można cieszyć się komfortem cieplnym w chłodne dni.

Przy wyborze promienników należy zwrócić szczególną uwagę na kraj pochodzenia urządzenia. Niestety rynek zalany został przez tanie chińskie zamienniki. Lecz nie dajmy się skusić niskiej cenie. Na promiennikach podczerwieni nie ma co oszczędzać. Jeśli zależy nam na sprawnie działającym urządzeniu, które nie zepsuje się po kilku sesjach, warto kupić solidny promiennik wyprodukowany w Polsce.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/</a

(Przeczytano 101 razy, 1 wyświetleń dzisiaj)

O autorze

Scroll to Top