Pierścienie gumowe typu o-ring. Oringi ich właściwości i specyfikacja

Oring jest jednym z najstarszych i najbardziej popularnych typów uszczelnień, więc na pewno praktycznie każdy już o nim słyszał. Nic dziwnego, że ten typ uszczelnienia jest tak popularny w urządzeniach przemysłu przetwórczego, ponieważ opiera się na prostej konstrukcji i jest łatwy do zainstalowania na tłoczysku lub wale.

Oringi są jednym z najczęściej stosowanych uszczelnień konstrukcyjnych. Kształt litery O został zaprojektowany tak, aby sam się formował i zamykał, ograniczając przepływ pomiędzy dwoma połączonymi punktami.

Dzięki temu oringi są niezwykle skuteczne w utrzymywaniu ciśnienia w zamkniętym środowisku, zapewniając jego równomierne rozłożenie na wszystkich powierzchniach styku uszczelnienia. Oringi wymagają minimalnej konserwacji, dzięki czemu można je łatwo instalować i wyjmować z uszczelnionej obudowy bez ryzyka korozji lub zmiany rozmiaru czy kształtu. 

Pierścienie uszczelniające i ich właściwości

Oringi to elastyczne, formowane uszczelki, które tworzą uszczelnienie idealne do większości zastosowań w układach hydraulicznych. Zazwyczaj są one wykonane z kauczuku syntetycznego, ale mogą być wykonane także z innych materiałów. Oringi to jedne z najpopularniejszych uszczelek stosowanych do uszczelniania i łączenia elementów.

Innymi słowy, o-ringi pomagają stworzyć sprężyste połączenie pomiędzy dwoma lub większą liczbą elementów. Oringi mają wiele zastosowań. Można ich użyć do naprawy przeciekającej rury lub do wykonania połączenia między dwoma elementami mechanicznymi, które muszą się wzajemnie wzmacniać, aby prawidłowo funkcjonować.

Oringi mogą być także stosowane w motoryzacji. Na przykład, jeśli chcemy uszczelnić połączenie między kolektorem wydechowym a cylindrem, użyjemy oringów silikonowych. Oringi zapewniają skuteczne uszczelnienia stosowane w różnych gałęziach przemysłu, w tym w motoryzacji, przemyśle, elektronice i produkcji.

Są one dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, co umożliwia dostosowanie ich do potrzeb użytkownika.

SONY DSC

Oring EPDM, FKM, FPM, VITON, VMQ – zastosowanie oringów

Termin “Oring” pochodzi od ich kształtu, który po ściśnięciu lub rozciągnięciu przypomina pierścień. Te gumowe elementy mogą powrócić do swojego pierwotnego kształtu bez powodowania trwałych uszkodzeń. Materiały stosowane do produkcji Oringów mogą się różnić w zależności od ich przeznaczenia.

Dzięki ich mocnej konstrukcji, która jest również odporna na zmienne temperatury, nie dochodzi do ich deformacji pod wpływem naprężeń. Kilka przykładów zastosowań o-ringów to uszczelnienie elementów napędowych maszyn lub materiał izolacyjny dla elementów elektrycznych.

O-ringi są stosowane wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba uszczelnienia lub izolacji elementów napędowych. Mogą być montowane na zaworach, złączkach, wężach i innych urządzeniach.

Uszczelnienia techniczne to w dzisiejszych czasach szeroka gama produktów a jednym z nich są właśnie oringi. Najprostszym określeniem pierścienia uszczelniającego o-ring, lub jakiejkolwiek innej uszczelki, jest uszczelnienie.

Uszczelka pomiędzy dwoma obiektami pomaga utrzymać te obiekty z dala od siebie. Inną funkcją dobrej uszczelki jest zapobieganie przedostawaniu się do środka tego, co znajduje się poza pożądanym środowiskiem, przy jednoczesnym utrzymywaniu w ryzach tego, co znajduje się w danym obszarze.

Przez lata o-ringi były wykorzystywane w wielu zastosowaniach, w tym jako uszczelki samochodowe, morskie i przemysłowe oraz w urządzeniach medycznych. Nie tylko uszczelniają na tyle dobrze, że można na nich polegać podczas podróży samolotem i w przestrzeni kosmicznej, ale gdy są prawidłowo stosowane, działają również jako główny amortyzator drgań i wstrząsów.

To wystarczy, aby przekonać się, jak wytrzymałe są te elementy! Być może właśnie dlatego nazywane są “gumowym cudem”! Jednak O-ring to nie tylko jeden pierścień gumowy, ale szeroka gama produktów o różnych właściwościach.

SONY DSC

Oringi produkowane są przede wszystkim z takich materiałów jak PU, H-PU, FKM/FPM/VITON, NBR, H-NBR, EPDM, VMQ/SILIKON, POM, PA-6, PAMOS, TW, TB, T-PU, S-PU, TMOS, TPEEK, TS, TURKON, TG, CR, SBR, T-NBR, PTEE/TEFLON.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą produkującą uszczelki FKM FPM Viton – Kedarix https://kedarix.com/

(Przeczytano 44 razy, 1 wyświetleń dzisiaj)

O autorze

Scroll to Top