Od robotów po podnośniki podłogowe – hydraulika siłowa ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Pompa hydrauliczna to urządzenie, które wytwarza ciśnienie w cieczy roboczej w celu wytworzenia mocy lub jej przeniesienia.
Pompy mogą być zarówno małe, jak te w hamulcach samochodowych, jak i duże, stosowane w ciężkim sprzęcie i systemach przemysłowych. Pompy hydrauliczne są napędzane silnikami elektrycznymi lub turbinami i sterowane za pomocą zaworów sterujących.
Pompy hydrauliczne, wraz z silnikami, zaworami i dyszami, stanowią niezwykle ważną część maszyn wykorzystujących hydraulikę (m.in. maszyn budowlanych, rolniczych, ale i tych, których używa się w przemyśle spożywczym, papierniczym, chemicznym czy ceramicznym).
Głównym zadaniem pompy hydraulicznej jest dostarczanie cieczy pod ciśnieniem do innych urządzeń działających na zasadzie układu hydraulicznego. W pierwszej kolejności są to siłowniki hydrauliczne, ale może to być również silnik obrotowy – np. w amortyzatorze lub żurawiu czołowym.
Pompa hydrauliczna – rodzaje podzespołów hydrauliki siłowej
Najczęściej spotykane rodzaje pomp stosowanych w przekładniach i operacjach hydraulicznych to: pompy zębate, śrubowe, łopatkowe i tłokowe. Różnice między nimi wynikają głównie z budowy i zasady działania.
Pomimo różnic wszystkie te pompy mają za zadanie wymuszać obieg cieczy hydraulicznej i przenosić energię mechaniczną. Awaria pompy dowolnego typu powoduje awarię lub przerwę w pracy całego układu lub maszyny, co często może być bardzo kosztowne i powodować problemy natury logistycznej – opóźnienia w realizacji zleceń, nawarstwienie zadań itd.
Pompy hydrauliczne są często najbardziej problematycznym elementem układu hydraulicznego. Ich niewydolność lub awaria powoduje zatrzymanie pracy całego układu, co często stanowi poważny problem dla firm wykorzystujących hydraulikę w produkcji.
Dlatego tak ważne jest, aby nie dopuścić do sytuacji, w której pompa hydrauliczna odmawia posłuszeństwa. Należy reagować nawet na drobne z pozoru usterki, które mogą być pierwszymi symptomami poważniejszej awarii.
Spadek wydajności pompy hydraulicznej. Jak rozpoznać awarię?
Prawidłowe działanie układu hydraulicznego wymaga 100% skuteczności. W tym celu układ hydrauliczny najczęściej wymaga stałej i regularnej obsługi – podobnie jak inne podzespoły konkretnej maszyny czy urządzenia.
Zarówno podczas pracy, jak i w codziennej konserwacji, maszyna musi być zawsze właściwie utrzymywana, aby zapewnić maksymalną wydajność przez cały okres eksploatacji. Bez względu na to, czy jest to trzypunktowy zaczep, ładowacz czołowy czy kabina przechylna – układ hydrauliczny w nowoczesnych maszynach rolniczych i budowlanych jest dość złożony, a jego naprawa często jest kosztowna.
Dlatego, podobnie jak w przypadku większości innych części maszyny, ważne jest monitorowanie jakości oleju i jego poziomu. W ten sposób można uniknąć wielu problemów.
Do objawów nieszczelnej lub uszkodzonej pompy hydraulicznej należą: bardzo duży hałas dochodzący z pompy, szybkie i duże skoki ciśnienia oraz duże wibracje przewodów i grzechotanie pochodzące z silnika lub samej pompy.
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów operator maszyny powinien natychmiast przerwać pracę i wysłać maszynę do serwisu, gdzie może zostać wykonana profesjonalna naprawa i regeneracja pomp hydraulicznych.
Mobilny serwis podzespołów hydraulicznych – regeneracja podzespołów. Jakie są etapy naprawy pomp hydraulicznych?
Prawidłowa naprawa i regeneracja pomp hydraulicznych to nie tylko wykonanie zadań podanych na liście. Podczas regeneracji urządzeń hydrauliki siłowej wykonuje się szereg testów, które mają potwierdzić, że pompa hydrauliczna wróciła do poprzedniego stanu.
Zazwyczaj jest to jazda próbna z pomiarem lub próba szczelności przy pełnej specyfikacji. Po przejściu wszystkich testów i otwarciu przekładni próbnej dla specjalistów, trafia ona do jednostki produkcyjnej.
Regeneracja pompy hydraulicznej to coś, czego nie wolno odkładać w czasie. Jeśli pompa ulegnie uszkodzeniu, uszkodzony podzespół może pociągnąć za sobą również inne elementy układu hydraulicznego, przez co naprawa i regeneracja sprzętu może być bardziej kosztowna i trwać dłużej.
Awaria pompy hydraulicznej to jednak nie koniec świata. Zauważona i zgłoszona odpowiednio wcześnie, pozwala uniknąć większych problemów. Jeśli naprawą zajmie się dodatkowo firma, której doświadczenie i jakość usług znana jest na rynku maszyn, możemy mieć pewność, że regeneracja pomp hydraulicznych i silników hydraulicznych, które powierzymy serwisantom, przebiegnie pomyślnie, dzięki czemu nasze maszyny będą w stanie szybko wznowić pracę.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://banat.pl/