Własna działalność – o czym warto wiedzieć?

Otwarcie własnej działalności gospodarczej jest bardzo poważnym krokiem. Warto dobrze się do niego przygotować. Do korzystnych rozwiązań dla osób samozatrudnionych, a także mikro- i małych przedsiębiorców, należy coworking. Kraków zalicza się do dobrze rozwiniętych miast, w których opłaca się otworzyć swój biznes i wypróbować ten model pracy, umożliwiający korzystanie z przestrzeni biurowych bez konieczności wynajmu lokalu.

Zamiast własnego biura, coworking – Kraków

Wiele osób uważa, że założenie własnej działalności gospodarczej musi wiązać się z wynajmem biura. Nie jest to jednak konieczność. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na coworking. Kraków należy do miast, w których można znaleźć wiele przestrzeni tego typu.

Praca przy wynajętym biurku jest bardziej opłacalna niż wynajmowanie całego biura – zwłaszcza jeśli jest to jednoosobowa firma. Przestrzenie coworkingowe często zapewniają takie udogodnienia jak dostęp do Wifi, drukarki, kawy i herbaty, pokoju relaksu i wielu innych. Nie trzeba więc poświęcać czasu ani pieniędzy na organizowanie tego samodzielnie.

Jak uniknąć nadmiernych kosztów?

Prowadzenie własnej działalności zdecydowanie różni się od zatrudnienia u pracodawcy. Ważną kwestią jest posiadanie odpowiedniego kapitału na start. Zazwyczaj mija długi okres zanim nowy biznes zaczyna przynosić zyski. Dlatego należy posiadać oszczędności.

Równie istotny jest brak generowania niepotrzebnych wydatków. Rozwiązaniem, pozwalającym oszczędzić pieniądze, jest właśnie coworking. Kraków jest ponadto bardzo zakorkowanym miastem. Zrezygnowanie z samochodu na rzecz tramwajów pozwala uniknąć stania w korkach. Zyskuje się dzięki temu nie tylko czas, ale i pieniądze. Zakup biletu miesięcznego wychodzi korzystniej niż zakup paliwa, opłacanie OC i podatku.

Załatwianie formalności

Zakładanie własnej działalności należy rozpocząć od złożenia wniosku do CEiDG. Jest to Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Aby to zrobić można udać się z dokumentami do urzędu gminy. Istnieje również możliwość wysłania wniosku drogą elektroniczną.

Warto zaznaczyć, że numer REGON jest przyznawany po uzyskaniu wpisu do CEiDG. Nie trzeba w tej kwestii załatwiać dodatkowych formalności. Jeśli kogoś nie satysfakcjonuje opodatkowanie na zasadach ogólnych (18% i 32%), może zgłosić jedną z pozostałych dostępnych opcji.

Są to jednolita stawka podatku 19%, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Dwa ostatnie rodzaje są dostępne jedynie dla niektórych podatników. Warto obliczyć, który w danej sytuacji będzie najbardziej opłacalny.

Sala konferencyjna na dzień na spotkania biznesowe

Istnieją sytuacje, w których okazuje się niezbędna sala konferencyjna na dzień. Może to być przykładowo spotkanie biznesowe z kontrahentami. Przydaje się ona również podczas prowadzenia szkoleń z pracownikami.

Duży wybór powierzchni coworkingowych z pokojami konferencyjnymi można znaleźć na: https://www.spacing.pl/results/?filter=c_krak%C3%B3w . Sala konferencyjna na dzień to jednak nie jedyna opcja dostępna na tej stronie. Jest to także porównywarka wszelkich przestrzeni przeznaczonych na coworking. Kraków to miasto dużych możliwości. Dlatego warto zdecydować się na wynajęcie biurka i prowadzenie działalności w stolicy Małopolski.

[contentblock id=13 img=gcb.png]

(Przeczytano 1 491 razy, 1 wyświetleń dzisiaj)

O autorze

Scroll to Top