13 rzeczy, które musisz wyeliminować, aby osiągnąć sukces

13 rzeczy, które musisz przestać robić, aby osiągnąć sukces w życiu

Czym jest dla ciebie sukces?

Dlaczego zrobiłem listę rzeczy, które musisz przestać robić, aby osiągnąć sukces? Różne są definicje sukcesu. Trudno jest znaleźć taką, pod którą każdy bezwarunkowo się podpisze i potwierdzi – tak, gdybym osiągnął w swoim życiu taki właśnie stan, to uznałbym to za sukces. Zwykle jesteśmy zgodni co do tego, że sukces polega na zdobyciu czegoś, wprowadzeniu jakiejś zmiany, osiągnięciu jakiegoś statusu.

Czasem w osiągnięciu sukcesu przeszkadza nie brak, ale właśnie obecność czegoś. W takiej sytuacji trzeba się na chwilę zatrzymać, przegrupować siły i przeanalizować sytuację. Następnie pozbyć się tego, co przeszkadza – złego nawyku, niemądrego myślenia, niedobrego nastawienia.

Przeanalizuj ze mną poniższą listę 13 rzeczy, które musisz przestać robić, aby osiągnąć sukces:

1) Niezdrowy tryb życia.

Cokolwiek chcesz w życiu osiągnąć, wszystko zaczyna się tutaj. Zdrowie jest podstawą wszelkiego działania i należy o nie dbać. To prawda tak oczywista, że nie wyobrażam sobie dyskusji na ten temat, a każde zdanie przeciwne tej tezie jest niepoważne.

Skoro podstawy są uzgodnione, zajmę się nieco mniej oczywistą kwestią: Zdrowie zależy przede wszystkim od dwóch rzeczy:

  • Zdrowego odżywiania (dostarczać, co niezbędne, nie dostarczać, co toksyczne)
  • Aktywności fizycznej

 

2) Krótkoterminowe myślenie

Jeśli chcesz stać się człowiekiem sukcesu, musisz myśleć długoterminowo. Nauczyć się ustalać długofalowe cele i zdać sobie sprawę, że ich realizacja nie jest efektem jakiegoś pojedynczego tytanicznego wysiłku, ale sumą codziennych, drobnych zwycięstw i wyciągania nauczek z drobnych porażek. Jest różnica pomiędzy: “Trenuję, bo chcę uzyskać świetną sylwetkę na lato” i “Trenuję, bo to element mojego stylu życia”.

 

3) Odgrywanie karła

Jeśli nie spróbujesz i nie odważysz się skorzystać z nadarzającej się okazji, nie pozwolisz swoim marzeniom stać się realnym celem do osiągnięcia, nie odkryjesz drzemiącego w tobie potencjału.

A świat nigdy nie skorzysta z tego, co mógłbyś mu zaoferować.

Mów głośno o swoich ideach, nie bój się czasem przegrać i nie bój się w końcu wygrać.

 

4) Wymówki

Ludzie sukcesu biorą odpowiedzialność za swoje życie. Bez względu na miejsce, z którego startują, bez względu na swoje słabości i przeszłe porażki.

Uświadomienie sobie, że jesteś w pełni odpowiedzialny za wszystko, co nastąpi w twoim życiu jest zarówno straszne jak i ekscytujące.

Kiedy jednak sobie to uświadomisz, pełna odpowiedzialność stanie się jedyną drogą do sukcesu. Wymówki ograniczają cię i blokują rozwój osobisty i zawodowy.

Stań się jedynym właścicielem swojego życia. Nikt inny tego nie zrobi.

 

5) Sztywny światopogląd

Ludzie o sztywnym światopoglądzie uważają, że ich inteligencja i talenty są na zawsze wytyczonym traktem, po którym bezpiecznie będą się poruszać przez całe swoje życie aż wreszcie osiągną sukces. To błąd.

Ludzie sukcesu rozumieją niesłuszność takiego myślenia. Codziennie inwestują ogromne ilości czasu i energii w rozwijanie swojej świadomości, pozyskiwanie nowej wiedzy, zdobywanie nowych umiejętności i dopasowywanie swojego punktu widzenia tak, by ich ciągle rozwijający się światopogląd przyczyniał się do poprawy jakości ich życia.

Pamiętaj – to, kim jesteś dzisiaj, nie mówi nic o tym, kim musisz być jutro.

 

6) Wiara w cud

Sukces z dnia na dzień to bajka.

Ludzie sukcesu wiedzą, że sukces jest wynikiem codziennych, drobnych kroków sumujących się i z czasem przynoszących upragniony i zaplanowany efekt.

Dlatego właśnie powinieneś planować przyszłość, ale koncentrować się na tym, co ma wydarzyć się następnego dnia i poprawiać się z każdym dniem o 1%.

 

7) Perfekcjonizm

Bez względu na to, jak bardzo i jak długo będziesz próbował, nie osiągniesz ideału.

Strach przed porażką (a czasem przed sukcesem) powstrzymuje nas przed działaniem i uruchomieniem kreatywności w ogniu walki. W ten sposób tracimy wiele wspaniałych okazji czekając na właściwy moment rozpoczęcia działania.

A zatem – ruszaj – z miejsca, w którym jesteś, z tym co masz. A potem myśl o ulepszaniu (z każdym dniem o 1% – pamiętasz?)

 

8) Wielozadaniowość

Musisz być jak znaczek pocztowy – uczepić się jednej rzeczy i trzymać się jej, aż osiągniesz swój cel. Jeśli ktokolwiek przed tobą osiągnął sukces w tym, co robisz, ty też osiągniesz sukces. Wystarczy konsekwencja, upór i zamknięcie się na wszelkie rozpraszacze – ludzi, którzy będą cię zapraszać do innych przedsięwzięć, doradców, którzy będą wskazywać wszystkie problemy oraz “życzliwych”, którzy będą wyśmiewać twoje działania.

Pełna koncentracja na jednym zadaniu jest czymś absolutnie niezbędnym.

 

9) Pełna kontrola nad wszystkim

Pewne rzeczy możesz kontrolować – innych nie. Umiejętność ich rozróżniania jest niezwykle ważna.

Skoncentruj się na tym, na co masz wpływ. Czasem jedyną rzeczą, którą możesz kontrolować, jest twoje nastawienie.

 

10) Robienie rzeczy, które nie przybliżają cię do celu

Ludzie sukcesu wiedzą, że aby zrealizować swoje cele, będą musieli powiedzieć “nie” pewnym zadaniom, prośbom, wymaganiom, które przedstawią im ich przyjaciele, rodzina, znajomi. W krótkiej perspektywie trzeba będzie również przygotować się na brak natychmiastowej gratyfikacji. Jednak w dłuższej perspektywie – na pewno będzie warto.

 

11) Toksyczni ludzie

Ludzie, z którymi spędzasz najwięcej czasu, mają ogromny wpływ na to, kim się stajesz. Jedni są bardzo zaangażowani i skoncentrowani na osiąganiu celu, inni ciągle szukają wymówek, dziur w całym i dogodnych terminów, od których “na pewno rozpoczną intensywną pracę”. Przebywaj z tymi, którzy są lepsi od ciebie i unikaj tych, którzy cię spowalniają. Zawsze równaj do lepszego.

Jesteś średnią 5 osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu.

 

12) Bycie lubianym przez wszystkich

Myśl o sobie jak o niszy rynkowej. Znajdą się ludzie, którym będziesz potrzebny – ci będą cię lubić. Jednak znajdą się też ludzie, którzy uznają cię za osobę niepotrzebną i nie będą widzieli sensu w lubieniu ciebie. Nie zadowolisz wszystkich i nawet nie próbuj – szkoda energii.

Koncentruj się na pomaganiu tym, którzy cię potrzebują. Dawaj im możliwie dużo z siebie.
Czy wiesz, że im więcej masz hejterów, tym silniejszy jest to sygnał, że idziesz w dobrym kierunku?

 

13) Spędzanie czasu przed telewizorem i w mediach społecznościowych.

Nałogowe oglądanie telewizji i stała obecność na portalach społecznościowych – to klęski współczesnych czasów. Nie pozwól im odciągać cię od swojego życia i celów, które sobie postawiłeś.

O ile tylko twoja praca nie wymaga obecności przed tv i na facebooku – ogranicz, bądź wręcz wyeliminuj je ze swojego życia. A jeśli rzeczywiście musisz – rób to z zegarkiem w ręku.

 

Podsumowanie

Człowiek łatwo się przyzwyczaja. Pewnie też przyzwyczaiłeś się do rzeczy, które musisz przestać robić, aby osiągnąć sukces. To nigdy nie jest łatwy proces. Jednak – jeśli się dobrze zastanowisz – nic, co łatwe do osiągnięcia, nie daje prawdziwej satysfakcji.

Jeśli spodobał ci się mój artykuł – udostępnij go swoim znajomym. Być może potrzebują tych porad, bo utknęli gdzieś na drodze, która prowadzi – sami nie wiedzą gdzie.

Trzymam kciuki za twój sukces 🙂

 

(Przeczytano 7 396 razy, 4 wyświetleń dzisiaj)

O autorze

Scroll to Top